Bohaterowie Animacji Społecznej wychodzą z ukrycia - Trwają zapisy na I Pomorskie Forum Animacji Społecznej.
“Animacja społeczna to nie wata cukrowa! To budowanie wspólnot w różnym wymiarze” - taka jest myśl przewodnia wydarzenia organizowanego przez Fundację RC w sobotę 2 października w godzinach 10:30-21:00. Cały dzień będzie wypełniony dyskusjami, prelekcjami, prezentacjami dobrych praktyk, warsztatami dotyczącymi kluczowych elementów animacji społecznej na całym Pomorzu. Forum odbędzie się w siedzibie fundacji przy al. Grunwaldzkiej 5. Udział jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji.
“Organizacji Forum przyświeca kilka celów. Po pierwsze chcemy zdjąć mit, że animatorzy zajmują się tylko organizacją festynów z watą cukrową i balonami. Po drugie chcemy pokazać, że to bardzo ważna postać w społeczności, która dzięki niej wychodzi z domu, łączy się w dobrym działaniu, tworzy więź i kształtuje jej tożsamość. Po trzecie to pasja, która może stać się zawodem.” - opowiada z entuzjazmem Gosia Sokołowska, koordynatorka projektu Pomorska Animacja Społeczna 2.0 przy Fundacji RC. - “Program jest bardzo bogaty i zorganizowany tak, by każdy znalazł coś dla siebie. Będą obecni zarówno animatorki i animatorzy społeczni, ale także przedstawiciele samorządów oraz środowisk biznesowych, którzy coraz bardziej interesują się tą sferą działalności społecznej.”
Interakcja na wysokim poziomie.
Program faktycznie jest bardzo bogaty i skomponowany tak, by można było wynieść jak najwięcej. Organizatorzy postawili przede wszystkim na stworzenie platformy do interakcji pomiędzy wszystkimi uczestnikami Forum. Dlatego przeważają dyskusje i debaty na każdy temat związany z animacją społeczną, m.in. o rozwoju lokalnych inicjatyw, o zmianach spowodowanych pandemią, o zaangażowaniu samorządów, o finansowaniu działań, o dobrych praktykach w Domach Sąsiedzkich i Centrach Lokalnych Aktywności. Dyskutować będą przedstawiciele władz oraz organizacji pozarządowych, animatorzy z małych i dużych miejscowości, specjaliści od partnerstw i od eko-inicjatyw.
“Nie jestem w stanie wskazać, który z punktów programu jest tym najważniejszym” - śmieje się Gosia - “Są kluczowe pod kątem merytorycznym i istotne dla profesjonalizacji zagadnienia animacji społecznej. Cieszę się na pewno z tego, iż zaprezentujemy super inicjatywy szerszej publiczności. Jestem bardzo ciekawa tego wszystkiego, co się będzie działo w kuluarach i w czasie networkingu.”
Cały program wydarzenia jest na stronie Fundacji:
6 niekonwencjonalnych warsztatów
Uczestniczki i uczestnicy wydarzenia mogą zapisać się na jeden z warsztatów, które mają pomóc w samorozwoju, otworzyć głowy na nowe horyzonty i zainspirować:
● Proszę mówić – warsztaty dla animatorów kultury współpracujących z seniorami oraz lokalną społecznością.
● Technika uwalniania - jak działać i czuć wolność.
● Organizacja pracy zdalnej – jak wykorzystać pandemię na swoją korzyść.
● Study Circle – jak zakładać koła samokształceniowe.
● Promowanie Pozytywnego myślenia Poprzez różne formy Pracy, m.in. ruch i śmiech.
● Warsztaty aktorsko-improwizacyjne „Szybsi niż myśl”.
Zapisy na warsztaty:
W czasie wydarzenia będą serwowane przekąski, kanapki, zupy od Stowarzyszenia EDUQ i Ochotniczej Straży Pożarnej Świbno, a wieczorem czeka na wszystkich integracja przy grillu i napojach od Browaru Bytów. Odbędzie się także koncert niezwykłej grupy “Remont Pomp”.
I Pomorskie Forum Animacji Społecznej będzie niezwykłą celebracją społecznych inicjatyw oraz świętem bohaterek i bohaterów lokalnych społeczności, bo to one i oni pomagają je tworzyć.
“Jako animatorki i animatorzy odgrywamy istotną rolę dla naszych społeczności. Jesteśmy często głównym spoiwem dla mieszkanek i mieszkańców. Znamy ich potrzeby i problemy, staramy się je rozwiązać i dać im poczucie wspólnoty oraz radość z tworzenia czegoś razem. Jako Fundacja, która szkoli takich pasjonatów, postawiliśmy sobie za cel profesjonalizację Waszej roli oraz stworzenie przestrzeni, w której będziecie mogli się wspierać.” - puentuje Gosia.
Partnerami wydarzenia są: Miasto Gdańsk, Stowarzyszenie EDUQ, Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku i Malborskie Stowarzyszenie Oś, Ochotniczej Straży Pożarnej Świbno, Browar Bytów.
Patronat Honorowy objęli: Prezydent Miasta Gdyni, Prezydent Miasta Sopot, Marszałek Województwa Pomorskiego, Wojewoda Pomorski oraz Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot.
Zadanie jest współfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 oraz ze środków Miasta Gdańska.