KINOMOBLIZACJA - Rada Dzielnicy Przymorze Wielkie

Przejdź do treści
KINOMOBLIZACJA NA PRZYMORZU WIELKIM (I NIE TYLKO )
Zapraszamy na plenerowy pokaz filmowy na terenie siedziby PSOUU Gdańsk:
24.09.2016 g.19:30 - start pokazu g.20:00.
ul. Jagiellońska 11

"Przypadek" (1981) reż. K.Kieślowski

-----------------------------------------------------------------------
Kinomobilizacja to projekt filmowy zainspirowany paryską „Fete de la Musique” (Święto Muzyki), podczas której w różnych zakątkach Paryża odbywa się cała masa nietypowych koncertów muzycznych. Taka sama idea przyświeca także „Kinomobilizacji”, z tym, że zamiast muzyki zaprezentowane zostaną znane i ambitne filmy ostatnich lat. Twórcy „Kinomobilizacji” wychodzą z założenia, że kino jest sztuką, którą w odpowiedniej atmosferze i aranżacji można pokazać w każdym miejscu miasta. Seanse filmowe "Kinomobilizacji" to nie tylko okazja do dyskusji o filmie, ale także możliwość spotkania się w gronie znajomych i aktywnego uczestnictwa w kulturze.
W tym roku pokazy filmowe odbędą się w współpracy z Radami dzielnic w pięciu lokalizacjach Gdańska na terenie: Wrzeszcza Górnego, Przymorza Wielkiego, Strzyży, Brentowa i Przymorza Małego
Wszystkie seanse zaczną się po zmierzchu o tej samej godzinie, czyli 19:30. WSTĘP NA POKAZY BEZPŁATNY

Organizacja: Gdanskie Towarzystwo Promocji Kultury Akademickiej
Współorganizacja: Akademickie Centrum Kultury UG "Alternator", Kulturalny Kolelektyw UG, Rady Dzielnic Przymorza Małego, Przymorza Wielkiego, Brentowa, Strzyży oraz Wrzeszcza Górnego.
Projekt dofinansowany ze środków finansowych Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
-----------------------------
23.09.2016 (piątek), godz. 19:30
Wrzeszcz Górny /Działka nad Srebrnym Stawem
Afonia i pszczoły (2009) reż. Jan Jakub Kolski
Autorski film, cieszącego się wśród publiczności ogromną sympatią i uznaniem, Jana Jakuba Kolskiego. Twórca "Historii kina w Popielawach" i entuzjastycznie przyjętego przez widzów "Jasminum" przedstawia opowieść o pasji, pożądaniu, zdradzie i ...sztukach walki. Przepięknie sfotografowany świat opuszczonej stacji kolejowej i niewielkiej pasieki okazuje się pełen tajemnic. Historia namiętności, która łączy i dzieli trójkę głównych bohaterów, dwóch mężczyzn i kobiety instynktownie łaknącej miłości...
-----------------------------
24.09.2016 (sobota), godz. 19:30
Przymorze Wielkie / ul. Jagiellońska 11 – PSOUU Gdańsk (dawne X Liceum Ogólnokształcące)
Przypadek (1981) reż. Krzysztof Kieślowski
Zrealizowany w 1981 roku "Przypadek" trafił na polskie ekrany dopiero po sześciu latach, w zupełnie innej atmosferze. Jak się wtedy okazało, film Kieślowskiego nie epatował tonem oskarżenia, przeciwnie - można w nim było spostrzec dzieło poświadczające rezygnację z politycznej doraźności. Film pokazuje trzy różne losy jednego człowieka, Witka Długosza (Bogusław Linda), trzy potencjalne życiorysy jednej osoby, zależne wyłączne od przypadku. W pierwszej sekwencji Witek usiłuje zdążyć na pociąg do Warszawy i od tego zależą jego dalsze losy. Jeśli zdąży, spotka w pociągu starego działacza komunistycznego, który wciągnie go w orbitę władzy. Jeśli potrąci na peronie sokistę, to nie tylko nie zdąży, lecz zostanie jeszcze ukarany, a przez to dołączy do opozycji politycznej. W trzecim wariancie spotyka na peronie znajomą dziewczynę, co skończy się ślubem i wyborem apolitycznej kariery naukowca. Wszystkie warianty mają finał na lotnisku Okęcie, skąd Witek ma odlecieć za granicę.
-----------------------------
25.09.2016 (niedziela), godz. 19:30
Strzyża / Teren dawnego OKAZu, przy PKM Strzyża
Blaszany bębenek (1979) reż. Volker Schlöndorff
Ekranizacja powieści Güntera Grassa jest kroniką życia małego Oskara a także protestem jednostki wobec koszmaru II Wojny Światowej. Oskar w dniu swoich trzecich urodzin podejmuje w pełni świadomą decyzję, że z dorastaniem koniec. Realizację tego dziwnego przedsięwzięcia ułatwia mu wypadek - spada ze schodów w piwnicy i przez resztę życia rzeczywiście już nie rośnie. Mamy więc do czynienia z malcem o nadąsanej twarzy i małych oczkach, który nigdzie się nie rusza bez swojego blaszanego bębenka i tłucze weń z niezrozumiałym zapamiętaniem. Umie także krzyczeć tak głośno, że wokół pękają szyby...
-----------------------------
1.10.2016 (sobota), godz. 19:30
Brentowo / ul. Podkarpacka II - plac przy PKM (naprzeciwko trafostacji)
Tajemnica Filomeny (2013) reż. Stephen Frears
Młoda Irlandka Filomena Lee zachodzi w ciążę, nie będąc zamężna. Upokorzeni tym faktem rodzice wysyłają dziewczynę do domu prowadzonego przez zakonnice, tam kobieta rodzi syna. Dziecko zostaje odebrane matce i oddane, wbrew jej woli, do adopcji. Po blisko pięćdziesięciu latach Filomena postanawia odnaleźć swoje dziecko. Z pomocą dziennikarza śledczego Martina Sixsmitha odkrywa, że syn został sprzedany rodzinie ze Stanów Zjednoczonych, przy okazji ujawnia kulisy procederu prowadzonego w Irlandii przez siostry zakonne. Film opowiada prawdziwą historię.
-----------------------------
2.10.2016 (niedziela), godz. 19:30
Przymorze Małe / Działka miejska u zbiegu ul. Mściwoja i gen. Bora-Komorowskiego
Hana-Bi (1997) reż. Takeshi Kitano
Policjant Nishi (Takeshi Kitano) nie może się odnaleźć po śmierci swojej córki. Jego żona, Miyuki (Kayoko Kishimoto), choruje na białaczkę. Podczas kolejnej akcji, jego partner i przyjaciel, detektyw Horibe (Ren Osugi), zostaje postrzelony i, w wyniku odniesionych ran, sparaliżowany. Wkrótce sprawca ginie, lecz zostaje to opłacone śmiercią kolejnego policjanta, Tanaki (Makoto Ashikawa). Zmuszonego poruszać się na wózku Horibe, opuszcza rodzina. Ukojenia chce szukać w malarstwie, ale go na to nie stać. Zrozpaczony podejmuje próbę samobójstwa, nieudaną. Świat Nishiego zawalił się. Dręczony poczuciem winy, rzuca pracę w policji, pomaga wdowie po Tanace, finansuje kosztowne hobby Horibe'go, organizuje wspólną wycieczkę sobie i swojej żonie. Szukając pieniędzy, zadłuża się u yakuzy, a w końcu napada na bank.
Wróć do spisu treści