Historia Dzielnicy - Rada Dzielnicy Przymorze Wielkie

Przejdź do treści
Gdańsk Przymorze

Gdańsk Przymorze to jedna z najbardziej zaludnionych części Gdańska. Wszyscy Gdańszczanie wiedzą gdzie ono się znajduje. Nie każdy jednak potrafi wskazać je dokładnie.
Przymorze, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się nad morzem. Chociaż istnieją pewne spory. Od morza odziela dzielnicę Park im. Ronalda Reagana. Według niektórych znajduje się on na terenie Brzeźna lub Jelitkowa. W każdym bądź razie Przymorze znajduje się  bardzo blisko morza a dokładnie zatoki.  Przymorze zajmuje około 2% Gdańska. Dzieli się ono na:
Przymorze Małe       - 226 km2
Przymorze Wielkie  - 332 km2

Gdańsk Przymorze Park ReganaPrzymorze Małe - dzielnica Gdańska powstała w latach 60 XX wieku. Położona jest w pasie nadmorskim i sąsiaduje od wschodu z Przymorzem Wielkim, od północy z dzielnicą Żabianka - Wejhera - Jelitkowo - Tysiąclecia, od zachodu z Oliwą, od południa z dzielnicą Zaspa - Młyniec.
Przymorze, wbrew nazwie, nie sięgało pierwotnie do kąpieliska. Morfogenetycznie, obszar nadmorskiego Parku im. Ronalda Reagana należy bowiem do Jelitkowa. Przez większość czasu istnienia Przymorza, określeniem tym nazywano północny fragment współczesnego Przymorza Małego, od ul. Piastowskiej na północ, a także południową część dzisiejszej dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia. Całość była skupiona wokół Potoku Oliwskiego.

Historia
Pierwsze wzmianki o wsi Przymorze pochodzą z XI wieku[potrzebne źródło], kiedy to wieś ta była dobrem klasztoru Cystersów w Oliwie. Dawniej wieś wzmiankowana jako Primore w 1279 i Prsimore w 1283. Około roku 1540 Przymorze przeszło w posiadanie Jana Konerta (Conrada), który wybudował młyn na Potoku Oliwskim zwany Kuźnią Konrada (leżący poza granicami współczesnego Przymorza).

W 1591 teren w rejonie ul. Subisława nad Potokiem Oliwskim został przekazany Janowi Doręgowskiemu. Powstał tam duży dwór i kuźnica żelaza (później miedzi) czynna do około 1750. W 1672 właścicielem nieruchomości został Gottfried Günter, a od jego nazwiska dwór nazwano Güntershof. W 1736 działała tam kuźnica miedzi, w drugiej połowie XVIII wieku przekształcona w kaszarnię, kolejno w olejarnię (w 1786), następnie w zakład, w którym odlewano żeliwo do produkcji karabinów, później maszyn (do 1860). W 1863 powstał tam młyn zbożowy; po dewastacji została wykonana w latach 1994-1999 rekonstrukcja na oryginalnych fundamentach.

W 1874 Przymorze stało się wsią gminną w okręgu urzędowym Zaspa. W 1907 weszło w skład ówcześnie miasta Oliwy, a następnie wraz z nią w granice administracyjne miasta Gdańska w 1926.

10 czerwca 1959 przy ul. Śląskiej wmurowano kamień węgielny pod pierwszy budynek Spółdzielni Mieszkaniowej Przymorze.

Przymorze należy do okręgu historycznego Oliwa.



Żródło wikipedia.
Spis ulic Przymorze Wielkie

Aleja Rzeczypospolitej (od nr 1 do nr 13),
Chłopska ( od nr 2 do nr 46 parzyste),
Czarny Dwór
Dąbrowszczaków,
Jagiellońska,
Jantarowa (część niezamieszkała)
Jelitkowski Dwór,
Kołobrzeska (od nr 42 do końca parzyste i od nr 45 do końca nieparzyste),
Obrońców Wybrzeża,
Olsztyńska,
Opolska,
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana,
Piastowska (od nr 90 do nr 108 parzyste),
Wila-Czarnowskiego.


Wróć do spisu treści